Neler Pazarlanabilir?

Neler Pazarlanabilir?

Bu yazımda sizlere pazarlama ile ilgili olarak neler pazarlanabilir konusunu tartışacağız. En akla gelmedik şeylerin bile türlü yollarla pazarlandığını ve başarılı olduğunu gördüğünüzde şaşıracaksınız. Bunu yanında bu faaliyetlerin bir kısmına anlam verirken bir kısmına ise anlam verme konusunda güçlük çekebilirsiniz. Neler pazarlanabilir sorusundan başlarsak öncelikle şunları söylememiz gerekir.

Pazarlama faaliyetlerini oluşturan unsurların kullanılabildiği her şey pazarlanabilir. Bu yüzden neler pazarlanabilir sorusunun cevabı kocaman ve kesin bir her şey ama her şey pazarlanabilir.

Sizlere pazarlama alanına damga vuran bir üründen bahsetmek istiyorum. Karşınızda “pet rock” yani “evcil taşlar”.

Her Şeyin Pazarlanması

pet rock
Product shot of Pet Rock, fad from mid-1970s, displayed w. its own carrying case. (Photo by Al Freni/The LIFE Images Collection/Getty Images) Neler pazarlanabilir sorusuna iyi bir cevap olur sanırım..

Bu fotoğrafta gördüğünüz bir evcil taş. Bir gün adamın biri bir sohbette arkadaşlarının evlerindeki evcil hayvanlardan şikayet ettiğini duyar. Bu onun aklına eşsiz ve eşsiz olduğu kadar da basit bir çözüm getirir. Akabinde kıyıdan köşeden taşlar toplar. Taşları kutulara koyar ve hiç bir yaramazlık yapmayan, beslenme, tuvalet ve diğer herhangi bir şeye ihtiyaç duymayan evcil varlıklar olarak yani evcil taşlar olarak satmaya başlar. İster inanın ister inanmayın modası geçene kadar evcil taşlar o adamı milyoner yapıyor sevgili okuyucularım. Bir ihtiyaca cevap verdiğinden mi yoksa bir şikayeti veya sorunu ortadan kaldırdığından mı bilinmez, evcil taş kampanya hareketi büyük bir yankı uyandırmıştır. Bizim için de neler pazarlanabilir sorusuna güzel bir cevap niteliğindedir. Bir taş parçası bile başarılı şekilde pazarlanabildikten ve reklamı yapılabildikten sonra ne pazarlanamaz ki öyle değil mi?

İşte bu faaliyet alanın oluşturulması ve kurgusal bir atakla pazarlanması bizim için önemli bir pazarlama örneğini oluşturmakta. Sadece bu bile bizim için her şeyin pazarlanabilir olduğunu göstermekte.

Neler Pazarlanabilir; Siyasi Partiler

Eğer Benim Gözümde Pazarlama yazımı okuduysanız ve yazımda geçen Marka filmini izlediyseniz pazarlamanın siyasi partileri de kapsadığını ve pazarlama faaliyetlerinin ilk olarak siyasi parti propogandaları ile ivme kazandığını bilirsiniz. Filmde geçen Lenin’nin partisini iktidara geçirmek için yaptığı reklam afişleri ve bunun gibi pek çok şeyin bir pazarlama hareketi olduğu görüşü bizleri bir kere daha neler pazarlanabilir sorusun cevabına götürüyor. Bir siyasi parti bile pazarlanabildikten son ne pazarlanamaz ki öyle değil mi?

 

Reklamlar

2 thoughts on “Neler Pazarlanabilir?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s