Rayleigh Saçılımı

Rayleigh Saçılımı

Gökyüzü neden mavidir? Bir sürü renk varken neden mavi? Peki denizler neden mavi? Aslında cevap basittir. Çünkü mavi uygun saçılma indeksine sahiptir. Ve bizim görebilceğimiz şekilde saçılarak tüm gök yüzünü maviye boyar. Bizim aslında gördüğümüz sadece ışığın mavi olarak saçılmış şeklidir.

O ışık kırılmadan önce içerisinde neler var neler? Kırmızı mı dersiniz, bilmem hangi renk mi dersiniz, bir sürü renk bulunmakta.
Bu bizim için oldukça basit bir olgu. Başımızı kaldırıp gökyüzüne bakmamız ve gördüğümüz mavi rengin ışığın saçılması ile oluştuğunu bilmemiz yeterli. Denizler de gökyüzden dolayı mavi vs vs. Ama bilim bu kadar basit değil. Ayrıntı ve kanıt bilimin ayrılmaz parçaları. Bu yüzden Rayleigh diye biri çıkıp pek çok deney ve gözlem yapmış. Ve olayı kesin sonuçları ve formulleriyle bulmuş. Evet, doğru; gökyüzünün ve denizlerin mavi oluşu da bir takım formullere bağlı.

Daha fazla bilgi isteyenler Wikipedia linkinden faydalanabilir. Ayrıntılı bir şekilde, grafiklerle iyi bir anlatım mevcut.

https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Rayleigh_sa%C3%A7%C4%B1l%C4%B1m%C4%B1?wprov=sfla1

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s