Kastamonu Gezilecek Yerler

Kastamonu Gezilecek Yerler

Tatil vaktini fırsat bilip biraz gezelim istedim. Tarihi değerdeki yapıları ve güzel şehir manzarasıyla Kastamonu eşsiz bir fırsat oldu. Ilgaz dağı tüneli ile eskiden beş saate yaklaşan otobüs yolculuğumuz artık üç buçuk saatte tamamlandı. Özel oto ile iki buçuk saat gibi süreleri telaffuz edenler de gördüm.

Yolculuğun bir bölümünde uyudum. Sizinde tahmin edebileceğiniz gibi ikram bölümünden sonra. Önce yiyip içmek lazım.

Gözümü açtığımdaysa tünelin açılması ile artık gereksiz bir duraklama olarak değerlendirdiğim mola yerindeydik. Tünel toplam seyahat süresini bir saate yakın kısaltırken zaten yolculuğun son evresin yapılan mola gereksiz bir hal almış. Zaten artık dolana dolana Ilgaz dağına çıkmıyoruz içinden geçiyoruz. Dolana dolana gidişimiz her zaman beni yıpratmıştır o yüzden dümdüz bir yolda oldukça rahat geldim. Umarım dönüş de bu şekilde olur.

Kastamonu Şehir Manzarası
Kastamonu Şehir Manzarası

İki yamacın arasına kurulu bir şehir Kastamonu. Şehir iki yamacın ortasında yapılaşmış. Yukarıdaki fotoğraf bu yamaçlardan birinden çekildi. Karşıda ise öbür yamaç görülmekte. Kastamonu Kalesi ve Saat Kulesi bu iki yamacın karşılıklı simgeleri. Yine yukarıdaki fotoğrafta küçük de olsa Saat Kulesi seçilebilmekte.

Kastamonu Kalesi Manzara

Kalenin şehre bakan burçlarında iki adet top bulunmakta. Bunlar eski toplar fotoğrafta gördüğünüzün yanında bir top daha var ve bu top çok daha eski. Buradaki mizansen güzel hazırlanmış ve oldukça da etkili kendinizi şehri düşmana karşı savunur gibi hissetmenize neden olabilir.

Kastamonu Kalesi Burçlar

Kale oldukça geniş bir alana yayılıyor. Ve çıkması da kolay, topların bulunduğu yer yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz yer. Hafif eğimli bir bayırdan hızlıca bu bölüme çıkabilirsiniz.  Bazı yerlerde burçlara çıkan kestirme merdivenler de var. Ancak bunlar oldukça dik.

Kastamonu Kalesi fotoğraflardan da farkedeceğiniz üzere restorasyon geçirmiş. Burçlerin uç bölümleri sonradan restore edilerek tamamlanmış. Bunum yanında onarim ve yenileme gören çok bölüm var.

Çarşıya Selamet

Artık çarşıya inme vakti. Kastamonu’nun tam ortasında çarşısı bulunmakta. Ve merkezin ortasında da Nasrullah Kadı Camii ve Nasrullah Meydan’ı bulunmakta. Meydan halkı alcak büyüklükte ve bu yüzden siyasi partiler seçim mitinglerini bu meydanda yapmakta.

Nasrullah Camii Girişi
Meydan güvercinlerin uğrak noktası ve pek çok güvercin meydanın orta bölümündeki şadırvandan su içmekte ve şadırvanın üstüne tünemekte.

Nasrullah Meydanı Şadırvandan Bir Görünüm

Hava çok soğuk, sıfırın altında bilmem kaç derece. Öyle ki şadırvanın musluklarından akan su hızının kesildiği yerde donarak buz tutmuş.

Şadırvanda Buz Tutan Sular

Bu bölgede gezilebilecek pek çok yer var. Bunları teker teker saymak yerine size ayaklarınızın götürdüğü yerde mutlaka keyif dolu bir seyrangah ve çarşı tipi alışveriş yerleri ile karşılaşabileceğinizi söylesem yanlış yapmış olmam.

Teknik Lise’nin hemen alt taraflarında ise Kaya Merazları bulunmakta. Bu bölgeyi sadece ilgisini çekenlere tavsiye edebilirim.

Kaya Mezarları

Oldukça eski olan mezarlar dekoratif kolonlarla süslenmiş. Bu mimari özelliklerin Roma ve Bizansa dayandığını ve hıristiyan kültürünün bir parçası olduğunu biliyorum. Ancak bu konuda uzman olmadığımı ve yanlış bilgi veriyor olabileceğimi de not düşmek isterim.

Kaya mezarlarının içi bakımsız ve pis kokulu olabilceğinden içlerine girmedim. Ancak meraklısı iseniz bu durumları göze alıp girebilirsiniz. İçeri girilebilecek bir nokta sanırım bulunmakta.

Kastamonu’nun içinden bir dere geçmekte. Oldukça iyi bir düzenlemeye tutulmuş olan olan dere barajdan bırakılan suyla düzenli ve stabil bir şekilde akmakta. Eski zamanlarda bu derenin taşarak yolun kenarına kadar geldini duydum. Daha sonra yapılan baraj ile taşkınların önüne geçilmiş. Yakında yazıyı güncelleyerek derenin ve şehrin farklı fotoğraflarını yayınlayacağım.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s