2312 – Kim Stanley Robinson

2312 – Kim Stanley Robinson

Bir bilim kurgu kitabı. Hem de hayal gücünün doruklarında, insanlığın bu gün açık olarak ifade ettiği hedefleri; yani uzayı ve uzay kolonileri kurmayı mantıklı bir kurguya oturtmaya çalışarak oldukça etkili ve akıcı bir dille anlatan bir kitap. Bu konuya farklı bir bakış açısı ile 2312 kitabı ile Kim Stanley Robinson tarafından ilginç bir bakış getirilmil ve ortaya spesifik bir kurgu çıkmış.

Ankara Üniversitesi, Astronomi ve Uzay bilimlerinde öğrenim gördüğüm sıralar güneş sistemi, gezegenler ve gezegenlerin uyduları gibi pek çok gök cismi konusunda eğitim aldım. Profesyonel bir astronom olarak kitapta bahsi geçen gökcisimlerinin anlatımı sırasında gerçeğe son derece bağlı kalınmış olduğu ve bu gerçeklerin üzerine insan hayal gücünün mantıklı ögeleriyle bezendiğini söylemek gerek.

Kitap Nebula, Hugo, Lucas gibi son derece saygın bilimkurgu ödüllerini toplamış veya adaylığı bulunmakta. Bunda kitabın sıkıcı sayılabilecek az sayıda yerinde bile akıcı ve iyi bir dil kullanılmasının etkisinin olduğunu düşünüyorum.

Kitapta mantık çerçevesine oturtulmuş etkili bir dünyalaştırma teorisinden bahsediliyor. Bu o kadar ilginç ve olaya farklı açıdan bakılarak geliştirilmiş bir teori ki hayran kalmamak elde değil. Bir gök taşının bile dünyalaştırılabilecği konusunda oldukça ilginç ve farklı bir hayal gücü var. Kitabı anlatmamak adına ayrıntı vermeyeceğim.

Kitabın monoton bir yapısı var diyebilirim. Yarısına yaklaştım ve en azından okuduğum kadarı için bunu söylemek mümkün. 2312 kitabı oldukça ilginç kurgulamaları ve gelecek bilmine yaklaşımlarıyla daha çok dikkat çekiyor diyebilirim. Ancak kitabın dili monotonluğu bastırıp her ne kadar tek düze bir gidiş sergilese ra rahatça okunabilir bir yapı çiziyor ve sizi sıkmıyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s