İmitasyon Pazarı ve Geleceği

İmitasyom, yani aslının aynısı olan kopya içerik pazarına değineceğiz bu yazımızda. Öncelikle pelirtmek gerekki Çin etmeni her zaman bu sektörde lider olacağa benziyor. Bu konu da nüfus politikaları ile ilgili. Bu yazımızın konusu Çin olmadığı için fazla üzerinde durmayacak olsamda belirtmek istedim.

İmitasyon malzeme yapımı gününüzde çok kolaylaştı. Özellikle plastik sektörü bu konuda başı çekiyor. Enjeksiyon press dediğimiz yöntemle imitasyon malzeme yapımı muhteşem kolay, düşük maliyetli ve aşırı hızlı. Uygun ekipmana sahip bir plastik enjeksiyon yapan bir yer çok kısa süreler içerisinde binlerce malzeme ortaya çıkarabilir. Bu da yapım maliyetinin düşnesi anlamına gelir. Burada korsan ürünlerden bahsetmiyorum. Bir markanın yaratıcı ürününün korsan olarak imal edilmesi değil bahsettiğim şey. Örnek olarak vermek gerekirse benim de içinde bulunduğum bayan giyim-aksesuar sektörünü ele alabiliriz. Biz de pek çok imitasyon takı üretiyoruz. Bu takıların bazılarında kendi üretimimiz osmanlı tuğralı parçalar kullanıyoruz. Ve bu parçaları imitasyon olarak basarak elde ettik.

İmitasyon malzemeler bire bir asıllarının kopyaları olmaktalar. Aslının üzerindeki her ayrıntı imitasyon nalzemede de aynı olarak bulunur. Eğer bu malzemede asıl üründen farklı olarak eksik ayrıntı var ise bu ürün iyi bir imitasyon değildir. Eğer ayrıntılar çok çok eksik ise de farklı bir ürün ortaya çıkarmışızdır. Bunlar temel prensipler olarak göze çarpmaktadır.

Aslına bakılırsa pasajlardan ve diğer ucuz ürün satan yerlerden aldığımız her ürün bu meziyet kullanılarak yapılmıştır. Burda göze çarpan en büyük etken maliyerlerdeki düşüşlerin getirdiği ekonomik yayılma ve bunun yanında gerçekleşen kolaylıklardır. Bu gün “bi milyoncu” adı ile satış yapan hırdavatçıların zenginleşmesi ve her yere yayılması da bundandır.

Kolay ve düşük maliyetli üretim anlayışı bunun en büyük etmenidir. Üretilenler ve satılanlar düşük fiyatlı ürünlerdir ancak düşük fiyatın getirdiği talep bu pazarın büyümesini sağlayan en önemli unsurdur.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s